5 października klasa 4 Tl/5 wybrała się na trzydniową wycieczkę do Wrocławia. Po podróży młodzież wraz z opiekunami panią Anetą Zapałą-Wiecheć, panią Katarzyną Pastuszką oraz przewodnikiem zwiedzała miasto.
Rynek we Wrocławiu to jedna z piękniejszych starówek w Polsce, a także jeden z największych rynków staromiejskich Europy. Piękna architekturai klimatyczne kamienice sprawiają, że chętnie się tu przebywa.
Na terenie Wrocławia zlokalizowanych jest kilkadziesiąt świątyń różnych wyznań. W sumie jest ich 110. Najcenniejszym zabytkiem jest Stary Ratusz, będący największym i najstarszym ratuszem w Polsce. Ta późnogotycka budowla powstawała etapami od końca XIII do XVI wieku. Przez ponad 740 lat, do grudnia 2017 roku w jego piwnicach działała „Piwnica Świdnicka” (niem. Schweidnitzer Keller), będąca najstarszą piwiarnią w Europie.
Wrocław to miasto Krasnali. Przy rynku znaleźć można mnóstwo figurek, w tym pomnik Papy Krasnala. Aby je zobaczyć, nie trzeba się specjalnie wysilać, gdyż jest ich już prawie 400 i znajdują się w różnych częściach miasta. Spotkanie z nimi gwarantuje poprawę humoru i pojawienie się uśmiechu na twarzy. Bo czyż małe nie jest piękne?Uwagę młodzieży zwrócił także pręgierz, wybudowana w 2010 roku fontanna „Zdrój” oraz przeniesiony ze Lwowa pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry.
Charakterystycznych miejsc przy rynku jest sporo, jak chociażby dwie średniowieczne kamienice zwane „Jaś i Małgosia”. Wygląda, jakby trzymały się za ręce, a w rzeczywistości to pozostałość po bramie prowadzącej na zlikwidowany w XVIII wieku przykościelny cmentarz.Młodzież odwiedziła dzielnicę żydowską, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i jak na uczniów przystało Uniwersytet Wrocławski, m.in. Aulę Leopoldina oraz Instytut Filologii Polskieji Germańskiej.
Czwartkowe przedpołudnie klasa 4Tl/5 spędziła w siedzibie 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej we Wrocławiu. Dzięki uprzejmości płk Artura Barańskiego – dowódcy brygady oraz starszego Podoficera Dowództwa Brygady chor. Sylwestera Pietrasika młodzież miała okazję zapoznać się ze strukturami organizacyjnymi formacji, zapleczem technicznym, obsługą karabinów maszynowych, sprzętem bojowym i łącznościowym.
W ciągu dnia uczniowie zwiedzali także wystawę Muzeum Historycznego „1000 lat Wrocławia” to jedyna ekspozycja we Wrocławiu prezentująca pełny obraz dziejów stolicy Dolnego Śląska.Na wystawie znajduje się ponad 3000 eksponatów, z których większość po raz pierwszy została zaprezentowana we Wrocławiu. Każda sala wystawy to inny okres historyczny Wrocławia, podkreślony dodatkowo wyjątkowy przedmiotem. Swoje miejsce znalazło tu nawet ostrze gilotyny używanej w trakcie drugiej wojny światowej w więzieniu na Kleczkowskiej oraz kopia kultowego neonu „Dobry Wieczór we Wrocławiu”. Jest też odznaka Straży Rady Miejskiej z 1540 roku, grafiki i ceramika Pabla Picassa, słynny Skarb z Bremy, najstarszy nagrobek żydowski w Polsce, kostiumy teatralne, mnóstwo archiwalnych fotografii, plakaty, obrazy i wiele innych interesujących przedmiotów. Wszystkie, choć często trafiały na wystawę z bardzo odległych krajów, związane są z Wrocławiem.
Dzień zakończyliśmy spotkaniem z panem Przemysławem Jedlikowskim – absolwentem THM oraz Politechniki Wrocławskiej a obecnie pracownikiem Katedry Informatyki Technicznej tej uczelni oraz nauczycielem w Technikum TEB Edukacja we Wrocławiu.
ZOO Wrocław to ostatni punkt wycieczki klasy 4 Tl/5. Wrocławski ogród to naszym zdaniem obowiązkowy punkt pobytu we Wrocławiu. Podczas spaceru mieliśmy szansę poznać oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów świata, w tym tak rzadkie, jak myszojelenie, czyli kanczyle filipińskie, okapi, manaty, bantengi, koziorożce syberyjskie, dzioborożce palawańskie, tygrys sumatrzański, pantery mgliste i śnieżne, nosorożce indyjskie, żółwie birmańskie czy kaczorki celebeskie.
ZOO Wrocław prowadzi hodowle zachowawcze i wspiera projekty ochrony gatunkowej na całym świecie poprzez Fundację ZOO Wrocław – DODO.